A Jilin Meteorit Múzeum az első múzeum Kínában, ahol meteorit zápor került kiállításra. A múzeum a világ legnagyobb meteoritját, a Jilin 1. számú meteoritot, valamint egyéb meteoritmintákat mutat be a világ több mint 10 országából.
1976. március 8-án, körülbelül 15:00 órakor a Jilin Meteorit egy 500 négyzetkilométeres területen landolt Jilin város és Yongji megye környékén.
A becsapódás után 138 meteorit példányt és több mint 3000 törmelék darabot gyűjtöttek, amelyek közül a legkisebb egy gazda farakásába esett.
A zápor teljes súlya 2616 kg.
Közülük az “1. számú meteorit”, melyet “a kontinens első istenének” neveznek, 1770 kg-ot nyom, így a világ legnagyobb meteoritja.
A meteorit barnásfekete színű, felületén égésnyomok találhatók.
A Jilin Meteorit különlegességnek számít több szempontból is, mennyisége, súlya, szóródási tartománya, valamint tudományos értéke, mind egyedülálló.
A kutatások szerint a Jilin Meteorit korábban egy körülbelül 4,6 milliárd éves kisbolygó része volt az aszteroid övben a Mars és Jupiter között a Naprendszerben.
Fajtáját tekintve az olivinhoz tartozik, azaz ősi réz-piroxén-chondrithez. Közel 40 ásványból áll, és 18 elemet tartalmaz. Nagyon értékes kozmikus minta.
Amikor a Jilin Meteorit zápor földet ért, a becsapódás hangja több száz mérföld távolságban is hallható volt. A hatalmas zaj és a földrengésszerű robaj számos ablakot tört be. A jelenet nagyszerűsége és ereje olyan volt, mint egy atombomba robbanás. Csodák csodájára senki sem halt meg, senki sem sebesült meg. Valódi csoda.
A meteoritokat vas- és nikkeltartalmuk szerint négy kategóriába sorolják: kő meteorit, kő vas meteorit, vas meteorit és üveg meteorit. Az első három kategóriában a meteoritok vas- és nikkeltartalma legfeljebb 30%; a második kategóriában a meteoritok vas- és nikkeltartalma 30–65%; a harmadikban a vas- és a nikkeltartalom legalább 95%. Az üveg meteoritok nem tartalmaznak fémet, ők egyben a legritkábbak meteoritok.